Etki-Tepki Kuvvet Çiftleri
22 12 2008

Etki-Tepki Kuvvet Çiftleri

2.3.  Newton’un III. Hareket Yasası hatırlatılır.

2.4.  “ Etki ve tepki kuvvetleri aynı cisim üzerine uygulanır.”,” Kuvvet bir cisimden diğer cisme alınıp verilir.”,” Etki ve tepki kuvvetleri birbirine eşit değildir, kütlesi daha büyük olan veya daha hareketli olan veya daha sert olan diğerine daha fazla kuvvet uygular.” Kavram hatalarının verilmemesine ve düzeltilmesine dikkat edilecek.

2.5. Serbest cisim diyaframı da kullanılarak Newton’un hareket yasalarının sürtünmeli yatay ve eğik düzlemde uygulamaları yapılır. Ağırlık merkezi kavramı bilinmediğinden serbest cisim diyaframı çizilirken bütün kuvvetler cisimler homojen kabul edilerek cismin geometrik merkezine çizilir ve kuvvetlerin döndürme etkisi dikkate alınmaz. Sistem sabit makaraları da içerebilir, ancak hareketli makaraları içermez. Asansör problemlerine girilmez.
 
2.6. Sistem içi ve sistem dışı kuvvetler belirtilir, sistem içi kuvvetlere iç kuvvetler, sistem dışı kuvvetlere dış kuvvetler denileceği vurgulanır. Sistemi ivmelendiren kuvvetin yalnızca dış kuvvet olduğu ifade edilir. İç kuvvetlerin ise cisimleri ivmelendirebileceği, ancak sistemi ivmelendiremeyeceği açıklanır.

1891
0
0
Yorum Yaz
?