Fiziksel ve kimyasal değişimleri gösteren bir deney düzeneği tas
07 01 2009

Fiziksel ve kimyasal değişimleri gösteren bir deney düzeneği tas

Yapılışı

Aşağıdaki soruları öğrencilere okuyunuz ve araştırmak istedikleri bir tanesini grup olarak seçerek denemelerini ve fiziksel değişim ya da kimyasal değişim olduğuna karar vermelerini, daha sonra da deneylerini ve sonuçlarını sınıfa sunmalarını isteyiniz.

1.       Margarini eritiniz. Bu bir fiziksel değişim mi yoksa kimyasal değişimmidir? İspatlayınız.

2.       Margarini eridikten sonra ısıtmaya devam ederek yakınız. Bu bir fiziksel değişim mi yoksa kimyasal değişim midir? İspatlayınız.

3.       Buzu eritiniz. Bu bir fiziksel değişim mi yoksa kimyasal değişim midir? İspatlayınız.

4.       Buz eridiğinde elde ettiğiniz suyu kaynatınız. Bu bir fiziksel değişim mi yoksa kimyasal değişim midir? İspatlayınız.

5.       Limon suyuna kulak temizleme çubuklarını batırarak kağıdın üzerine resim yapınız ya da yazı yazınız. Öğretmeninizin rehberliğinde ısıtıcıya tutarak kurutunuz. Resim ya da yazılarınız kahverengileşti mi? Bu bir fiziksel değişim mi yoksa kimyasal değişim midir? İspatlayınız.

6.       Kola ya da gazlı içeceklerin içine beyaz leblebi atınız. Bu bir fiziksel değişim mi yoksa kimyasal değişim midir? İspatlayınız.

7.       Kolaya su ekleyiniz. Bu bir fiziksel değişim mi yoksa kimyasal değişim midir? İspatlayınız.

Ev ödevi: Bu akşam mutfakta bir büyüğünüzü yemek hazırlarken gözleyiniz. Maddeleri değişime uğratıyor mu? Uğratıyorsa bunlar fiziksel değişim mi yoksa kimyasal değişim mi karar veriniz ve sınıfta paylaşmaya ve savunmaya hazır olunuz.

KULLANILAN MADDELER

Madde

Büyüğüm maddeye ne yaptı?

Madde fiziksel değişime uğradı.

Madde kimyasal değişime uğradı.

Neden bu karara vardınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4294
0
0
Yorum Yaz
?